Practice Pronunciation and Test Yourself

Master English Speaking 2 Master English Speaking 2
3 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$10
List Price:  $90
You save:  $80
€8.52
List Price:  €76.75
You save:  €68.22
£7.49
List Price:  £67.49
You save:  £59.99
CA$13.78
List Price:  CA$124.04
You save:  CA$110.26
A$15.10
List Price:  A$135.96
You save:  A$120.85
S$12.91
List Price:  S$116.27
You save:  S$103.35
HK$77.80
List Price:  HK$700.24
You save:  HK$622.44
CHF 7.96
List Price:  CHF 71.69
You save:  CHF 63.72
NOK kr102.06
List Price:  NOK kr918.54
You save:  NOK kr816.48
DKK kr63.72
List Price:  DKK kr573.48
You save:  DKK kr509.76
NZ$17.30
List Price:  NZ$155.77
You save:  NZ$138.47
د.إ36.72
List Price:  د.إ330.52
You save:  د.إ293.80
৳1,223.58
List Price:  ৳11,012.27
You save:  ৳9,788.69
₹904.16
List Price:  ₹8,137.45
You save:  ₹7,233.28
RM40.88
List Price:  RM367.96
You save:  RM327.08
₦14,556.40
List Price:  ₦131,007.60
You save:  ₦116,451.20
₨2,806.36
List Price:  ₨25,257.24
You save:  ₨22,450.88
฿315.11
List Price:  ฿2,836.05
You save:  ฿2,520.94
₺427.22
List Price:  ₺3,844.98
You save:  ₺3,417.76
B$55.20
List Price:  B$496.86
You save:  B$441.65
R167.31
List Price:  R1,505.84
You save:  R1,338.52
Лв16.68
List Price:  Лв150.12
You save:  Лв133.44
₩14,791.25
List Price:  ₩133,121.28
You save:  ₩118,330.03
₪32.21
List Price:  ₪289.97
You save:  ₪257.75
₱586.80
List Price:  ₱5,281.28
You save:  ₱4,694.47
¥1,554.63
List Price:  ¥13,991.74
You save:  ¥12,437.10
MX$179.61
List Price:  MX$1,616.54
You save:  MX$1,436.92
QR36.51
List Price:  QR328.59
You save:  QR292.08
P132.25
List Price:  P1,190.29
You save:  P1,058.04
KSh1,288.50
List Price:  KSh11,596.50
You save:  KSh10,308
E£475.28
List Price:  E£4,277.53
You save:  E£3,802.25
ብር1,554.50
List Price:  ብር13,990.56
You save:  ብር12,436.05
Kz9,121.44
List Price:  Kz82,092.96
You save:  Kz72,971.52
CLP$9,147.90
List Price:  CLP$82,331.10
You save:  CLP$73,183.20
CN¥70.44
List Price:  CN¥634
You save:  CN¥563.56
RD$643.33
List Price:  RD$5,790
You save:  RD$5,146.67
DA1,294.36
List Price:  DA11,649.26
You save:  DA10,354.90
FJ$22.79
List Price:  FJ$205.15
You save:  FJ$182.36
Q76.67
List Price:  Q690.08
You save:  Q613.40
GY$2,094.79
List Price:  GY$18,853.14
You save:  GY$16,758.34
ISK kr1,262.30
List Price:  ISK kr11,360.70
You save:  ISK kr10,098.40
DH91.63
List Price:  DH824.73
You save:  DH733.09
L168.74
List Price:  L1,518.73
You save:  L1,349.99
ден525.30
List Price:  ден4,727.78
You save:  ден4,202.47
MOP$80.22
List Price:  MOP$721.99
You save:  MOP$641.77
N$168.16
List Price:  N$1,513.45
You save:  N$1,345.29
C$368.51
List Price:  C$3,316.67
You save:  C$2,948.15
रु1,456
List Price:  रु13,104.05
You save:  रु11,648.04
S/33.73
List Price:  S/303.58
You save:  S/269.85
K42.57
List Price:  K383.15
You save:  K340.58
SAR37.50
List Price:  SAR337.57
You save:  SAR300.06
ZK230.06
List Price:  ZK2,070.61
You save:  ZK1,840.54
L43.43
List Price:  L390.87
You save:  L347.44
Kč207.86
List Price:  Kč1,870.75
You save:  Kč1,662.89
Ft3,298.15
List Price:  Ft29,683.42
You save:  Ft26,385.26
SEK kr93.33
List Price:  SEK kr840.03
You save:  SEK kr746.69
ARS$14,502.19
List Price:  ARS$130,519.71
You save:  ARS$116,017.52
Bs69.19
List Price:  Bs622.72
You save:  Bs553.53
COP$38,303.51
List Price:  COP$344,731.59
You save:  COP$306,428.08
₡4,997.01
List Price:  ₡44,973.14
You save:  ₡39,976.12
L263.82
List Price:  L2,374.46
You save:  L2,110.63
₲67,252.86
List Price:  ₲605,275.76
You save:  ₲538,022.90
$U391.75
List Price:  $U3,525.83
You save:  $U3,134.07
zł35.95
List Price:  zł323.61
You save:  zł287.65
Already have an account? Log In

Transcript

Hello, everybody welcome to this part practice and improve your pronunciation. Remember the first time I'm going to repeat these phrases slow the second time faster. I want you to repeat this sentences and the phrases exactly after me. And keep in mind that repetition is one of the best way to improve your pronunciation. So focus our repeat the phrases right after me. Let's start.

It costs a fortune. It costs a fortune. It costs an arm and a leg. It costs an arm and a leg. That's a rip off. That's a ripoff.

I can't afford it. I can't afford it. That's a bit pricey. That's a bit pricey. That's quite reasonable. That's quite reasonable.

It's 20% off. It's one person off. That's a good idea. That's a good idea. Eight was a real bargain. It was a real bargain.

It was dirt cheap. It was dirt cheap. Great. Now let's move to the next part. And let's check your understanding of this lesson. Okay?

If you don't have enough money to buy something, what would you say? What expression would you use? Can you remember the phrase, you don't have enough money to buy something? So we say, I can't afford it. I can't buy this car. I can't afford it.

Okay. If you want to say that something is Far more expensive than it should be. What is this phrase? Can you remember this phrase we learned in the previous lesson? Something that is far more expensive than it should be. This phrase is, that's a wrap off.

That's a rip off perfect.

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.