How & Where To Shop For Food

4 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$49.99
List Price:  $69.99
You save:  $20
€42.68
List Price:  €59.75
You save:  €17.07
£37.36
List Price:  £52.31
You save:  £14.94
CA$68.96
List Price:  CA$96.55
You save:  CA$27.59
A$75.53
List Price:  A$105.75
You save:  A$30.22
S$64.65
List Price:  S$90.51
You save:  S$25.86
HK$388.99
List Price:  HK$544.63
You save:  HK$155.63
CHF 39.77
List Price:  CHF 55.68
You save:  CHF 15.91
NOK kr506.83
List Price:  NOK kr709.60
You save:  NOK kr202.77
DKK kr318.94
List Price:  DKK kr446.54
You save:  DKK kr127.60
NZ$86.83
List Price:  NZ$121.57
You save:  NZ$34.74
د.إ183.58
List Price:  د.إ257.03
You save:  د.إ73.45
৳6,114.22
List Price:  ৳8,560.40
You save:  ৳2,446.18
₹4,477.97
List Price:  ₹6,269.51
You save:  ₹1,791.54
RM203.80
List Price:  RM285.34
You save:  RM81.54
₦72,958.54
List Price:  ₦102,147.79
You save:  ₦29,189.25
₨14,006.99
List Price:  ₨19,610.91
You save:  ₨5,603.91
฿1,573.74
List Price:  ฿2,203.37
You save:  ฿629.62
₺2,136.85
List Price:  ₺2,991.77
You save:  ₺854.91
B$277.10
List Price:  B$387.96
You save:  B$110.86
R838.78
List Price:  R1,174.36
You save:  R335.58
Лв83.48
List Price:  Лв116.89
You save:  Лв33.40
₩73,773.24
List Price:  ₩103,288.44
You save:  ₩29,515.20
₪160.30
List Price:  ₪224.44
You save:  ₪64.13
₱2,928.48
List Price:  ₱4,100.11
You save:  ₱1,171.62
¥7,886.17
List Price:  ¥11,041.27
You save:  ¥3,155.10
MX$901.50
List Price:  MX$1,262.17
You save:  MX$360.67
QR182.01
List Price:  QR254.83
You save:  QR72.82
P660.38
List Price:  P924.59
You save:  P264.20
KSh6,444.20
List Price:  KSh9,022.40
You save:  KSh2,578.19
E£2,379.02
List Price:  E£3,330.82
You save:  E£951.80
ብር7,766.58
List Price:  ብር10,873.84
You save:  ብር3,107.25
Kz45,840.83
List Price:  Kz64,180.83
You save:  Kz18,340
CLP$45,522.89
List Price:  CLP$63,735.69
You save:  CLP$18,212.80
CN¥351.98
List Price:  CN¥492.80
You save:  CN¥140.82
RD$3,131.60
List Price:  RD$4,384.49
You save:  RD$1,252.89
DA6,499.05
List Price:  DA9,099.19
You save:  DA2,600.14
FJ$114.16
List Price:  FJ$159.83
You save:  FJ$45.67
Q383.08
List Price:  Q536.34
You save:  Q153.26
GY$10,459.45
List Price:  GY$14,644.08
You save:  GY$4,184.62
ISK kr6,280.24
List Price:  ISK kr8,792.84
You save:  ISK kr2,512.60
DH458.25
List Price:  DH641.59
You save:  DH183.33
L846.37
List Price:  L1,184.99
You save:  L338.61
ден2,627.24
List Price:  ден3,678.35
You save:  ден1,051.10
MOP$400.69
List Price:  MOP$561
You save:  MOP$160.31
N$838.67
List Price:  N$1,174.20
You save:  N$335.53
C$1,834.63
List Price:  C$2,568.63
You save:  C$734
रु7,214
List Price:  रु10,100.17
You save:  रु2,886.17
S/168.35
List Price:  S/235.71
You save:  S/67.35
K212.67
List Price:  K297.75
You save:  K85.08
SAR187.49
List Price:  SAR262.50
You save:  SAR75.01
ZK1,131.09
List Price:  ZK1,583.62
You save:  ZK452.52
L216.72
List Price:  L303.43
You save:  L86.70
Kč1,038.78
List Price:  Kč1,454.38
You save:  Kč415.59
Ft16,506.19
List Price:  Ft23,109.99
You save:  Ft6,603.80
SEK kr463.32
List Price:  SEK kr648.68
You save:  SEK kr185.36
ARS$72,528.41
List Price:  ARS$101,545.57
You save:  ARS$29,017.16
Bs345.47
List Price:  Bs483.69
You save:  Bs138.21
COP$192,971.85
List Price:  COP$270,176.04
You save:  COP$77,204.18
₡24,968.35
List Price:  ₡34,957.68
You save:  ₡9,989.33
L1,317.05
List Price:  L1,843.98
You save:  L526.92
₲335,402.41
List Price:  ₲469,590.22
You save:  ₲134,187.80
$U1,959.55
List Price:  $U2,743.53
You save:  $U783.97
zł179.53
List Price:  zł251.36
You save:  zł71.82
Already have an account? Log In

Transcript

In this video I'm going to show you how and where to shop for your food. So to start with, we need to think about getting stocked up. So getting stocked up means that you need to have some staples, so things like grains, oats, and other foods that lasts a long time. So stuff that you can store and if you check my video on equipment needed, you'll see that I mentioned having a staples cupboard so if you've got a cupboard a dedicated space to store your staples, then then you need to get your staples and the best way to do it is in bulk because it's cheaper and it's just easier than trying to trawl you know kilograms of beans or lentils or rice or millets or quinoa or oats from you know from your local supermarket or health food shop. When you don't need to, you can just buy in bulk.

So your local health food shop will often order in bulk For you, you know if you can only buy a kilogram or two kilograms of say brown rice in your local health food shop before you look elsewhere, ask them can you order it in bulk and will they give you a discount and nine times out of 10 they will or if they won't do that or if you don't have a local health food food shop that supplies that kind of stuff, then you can buy online in bulk. So Amazon or other health food shops is is absolutely fine to order in bulk and it gets delivered to you obviously. In terms of your fruits and vegetables, I totally recommend buying local fruits and vegetables from your organic local farm. So I ordered two organic fruits and vegetable boxes every week from Redford farm in the UK.

I've been doing that for about 15 years. I've spent about 20,000 pounds with my local real food farm over the last However many years, but it's worth doing because it's lovely quality. It's local, seasonal and organic. So it's really superior taste and very reasonably priced and it means that you're not in supermarkets and when you're not in supermarket you're not tempted to buy other stuff. So yeah, it's really nice you often get well with my boxes, you get recipe cards with them as well and, and you can add in and take away things so you can add in you know, if you want a bunch of kale or some potatoes, or if you want to hold order for a couple weeks if you go on holiday, or if you want to just have one box that have two or you want to change your box from a veggie box to a fruit and veggie box.

It's all very adaptable and flexible on that front. It's good to be supporting local enterprises and organic farming as well. And thirdly, supermarkets. You can find some alkaline diet friendly foods in your local supermarkets to obviously I would say You know you want to be getting your grant and staples in bulk your fruits and veggies from your local organic farm. So supermarkets you're not going to be spending much this is just for things like condiments chutneys and spices and drinks, maybe mineral water if that's your preferred source of alkaline water and then maybe treat things or you know just other bits and bobs here and there's it's certainly not going to be the majority of your spend unless you decide not to buy your grains in bulk. And if you buy kind of low quality grains and things like white rice, not organic, white pasture, not organic, obviously you can buy that in supermarkets but for higher quality organic fruit vege and grains and staples, I would buy via the other two places I mentioned.

But you know if you're, you know, if you're doing a last minute shop or you just want to get everything quickly, you can obviously get fruits and vegetables and staples in a supermarket but I would say try and limit it to just these kind of areas of food to buy in supermarkets.

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.