Example of QFD_Part 06

1 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$49.99
List Price:  $69.99
You save:  $20
€43.10
List Price:  €60.35
You save:  €17.24
£37.72
List Price:  £52.81
You save:  £15.09
CA$69.92
List Price:  CA$97.89
You save:  CA$27.97
A$76.51
List Price:  A$107.13
You save:  A$30.61
S$64.85
List Price:  S$90.80
You save:  S$25.94
HK$389.17
List Price:  HK$544.87
You save:  HK$155.70
CHF 40.13
List Price:  CHF 56.18
You save:  CHF 16.05
NOK kr506.44
List Price:  NOK kr709.06
You save:  NOK kr202.62
DKK kr321.93
List Price:  DKK kr450.73
You save:  DKK kr128.80
NZ$87.19
List Price:  NZ$122.08
You save:  NZ$34.88
د.إ183.58
List Price:  د.إ257.03
You save:  د.إ73.45
৳6,091.37
List Price:  ৳8,528.41
You save:  ৳2,437.03
₹4,466.98
List Price:  ₹6,254.13
You save:  ₹1,787.15
RM206.58
List Price:  RM289.23
You save:  RM82.65
₦72,067.89
List Price:  ₦100,900.82
You save:  ₦28,832.92
₨14,083.27
List Price:  ₨19,717.71
You save:  ₨5,634.43
฿1,598.33
List Price:  ฿2,237.79
You save:  ฿639.46
₺2,123.87
List Price:  ₺2,973.58
You save:  ₺849.71
B$266.70
List Price:  B$373.40
You save:  B$106.70
R855.42
List Price:  R1,197.66
You save:  R342.23
Лв84.29
List Price:  Лв118.02
You save:  Лв33.72
₩73,366.32
List Price:  ₩102,718.72
You save:  ₩29,352.40
₪162.76
List Price:  ₪227.87
You save:  ₪65.11
₱2,931.16
List Price:  ₱4,103.86
You save:  ₱1,172.69
¥7,806.68
List Price:  ¥10,929.98
You save:  ¥3,123.30
MX$914.56
List Price:  MX$1,280.46
You save:  MX$365.90
QR181.68
List Price:  QR254.38
You save:  QR72.69
P713.18
List Price:  P998.51
You save:  P285.33
KSh6,455.14
List Price:  KSh9,037.72
You save:  KSh2,582.57
E£2,371.85
List Price:  E£3,320.79
You save:  E£948.93
ብር7,692.63
List Price:  ብር10,770.29
You save:  ብር3,077.66
Kz45,790.84
List Price:  Kz64,110.84
You save:  Kz18,320
CLP$46,394.21
List Price:  CLP$64,955.61
You save:  CLP$18,561.40
CN¥353.69
List Price:  CN¥495.20
You save:  CN¥141.50
RD$3,122.62
List Price:  RD$4,371.92
You save:  RD$1,249.29
DA6,489.49
List Price:  DA9,085.81
You save:  DA2,596.31
FJ$113.53
List Price:  FJ$158.96
You save:  FJ$45.42
Q381.86
List Price:  Q534.64
You save:  Q152.77
GY$10,429
List Price:  GY$14,601.43
You save:  GY$4,172.43
ISK kr6,387.47
List Price:  ISK kr8,942.98
You save:  ISK kr2,555.50
DH462.45
List Price:  DH647.47
You save:  DH185.02
L842.29
List Price:  L1,179.28
You save:  L336.98
ден2,651.75
List Price:  ден3,712.66
You save:  ден1,060.91
MOP$399.80
List Price:  MOP$559.75
You save:  MOP$159.95
N$853.63
List Price:  N$1,195.15
You save:  N$341.52
C$1,834.35
List Price:  C$2,568.24
You save:  C$733.88
रु7,133.41
List Price:  रु9,987.35
You save:  रु2,853.93
S/167.76
List Price:  S/234.88
You save:  S/67.11
K214.25
List Price:  K299.97
You save:  K85.71
SAR187.54
List Price:  SAR262.58
You save:  SAR75.03
ZK1,142.76
List Price:  ZK1,599.96
You save:  ZK457.19
L219.58
List Price:  L307.43
You save:  L87.85
Kč1,040.16
List Price:  Kč1,456.31
You save:  Kč416.15
Ft16,434.18
List Price:  Ft23,009.17
You save:  Ft6,574.98
SEK kr472.45
List Price:  SEK kr661.47
You save:  SEK kr189.02
ARS$72,304.19
List Price:  ARS$101,231.66
You save:  ARS$28,927.46
Bs344.45
List Price:  Bs482.26
You save:  Bs137.81
COP$186,710.93
List Price:  COP$261,410.25
You save:  COP$74,699.31
₡24,851.68
List Price:  ₡34,794.35
You save:  ₡9,942.66
L1,312.62
List Price:  L1,837.77
You save:  L525.15
₲348,590.99
List Price:  ₲488,055.28
You save:  ₲139,464.29
$U1,973.86
List Price:  $U2,763.56
You save:  $U789.70
zł182.03
List Price:  zł254.86
You save:  zł72.82
Already have an account? Log In

Transcript

Step five, lists the target values for technical requirements. For Weight of the portion, studies have shown that an average human being consumes 250 grams of food in one meal, only 250 grams. I thought I ate much more than that. Okay, the team decides not to go by my thoughts and they put 250 grams as the weight of the portion. zero percent fat in anything we would eat would be so ideal. No one would ever get fat.

Anyways, percentage of allowable fat is targeted at 30% by the team. Taste results cannot be quantified so easily as other parameters. So we would involve a taste desta. historical data has shown that the cost of each McDonald's burger should not exceed 10 cents. With the new automated techniques, the newly made McDonald's burger should not take more than 90 seconds. Wow.

I take more time to shave than these guys to make a burger. And the number of ingredients that goes into making a burger should not exceed 25

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.